API روغن چیست؟ استانداردی که حتما در صنعت روغن شنیده اید. اما استاندارد API روغن که مرسوم ترین طبقه بندی سطح کیفی روغن موتور در ایران می باشد به چه معناست. در ادامه با تیم پترو تجارت شهاب راد همراه شوید.

پیشنهاد نویسنده:

گرانروی یا ویسکوزیته چیست؟

API روغن چیست؟

کلمه‌ی (API) مخفف عبارت (American Petroleum Institute) بوده و به معنی موسسه ‌ی نفت آمریکا است. این نام به نوعی تبدیل به استاندارد و تعیین ‌کننده‌ ی سطح کیفی روغن ‌های موتور شده است. استاندارد API برای هر یک از متورهای دیزلی و بنزینی دارای نمادی منحصر به فرد میباشد.

کدبندی API روغن به صورت دو حرفی می باشد که حرف اول بیانگر نوع روغن موتور برای موتورهای بنزینی و دیزلی است. روغن موتورهای خودروهای بنزینی در استاندارد API با علامت S که حرف اول کلمه Service ( اتوسرویس ها و تعویض روغن ها، گاراژها) است، آغاز می گردد. همچنین اگر استاندارد API با حرف C، مخفف Commercial (وسیله نقلیه تجاری، کشاورزی) شروع شود، به این معنا می باشد که روغن موتور برای خودروهای دیزلی طراحی و ساخته شده است. در سال 2017 استاندارد API از حرف F که مخفف Fuel-Efficient (مصرف بهینه سوخت) است ، برای طبقه بندی نسل جدید روغن موتورهای دیزلی استفاده نمود.

در این طبقه‌بندی هرچه به سمت حرف A می رویم از سطح کیفیت روغن کاسته می ‌شود و حرکت به سمت حروف N و J نشانگر افزایش سطح کیفیت است. ازاین‌ رو یک روغن موتور بنزینی با مشخصه API SN از بالاترین سطح کیفیت برخوردار است. همچنین یک روغن با مشخصه API SA از پایین‌ترین سطح کیفی برخوردار است. این طبقه‌بندی برای روغن موتورهای دیزلی نیز از API CA که دارای پایین‌ترین سطح کیفی است آغاز شده و به API CJ که از بیشترین میزان سطح کیفی برخوردار است ختم می ‌شود.

ناگفته نماند که برای موتورهای دیزلی دو زمانه و چهار زمانه از اعداد ۲ و ۴ در مقابل آخرین حرف استفاده می ‌شود، برای نمونه روغنی با مشخصه API CJ-4 برای خودروهایی با موتور دیزلی چهارزمانه‌ تولید شده و به دلیل داشتن حرف J از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.