سوالات متداول

آیا می توان به جای روغن سنتتیک از روغن های پایه معدنی استفاده نمود؟

خیر، مدت هاست كه استانداردهای روغن موتور تغییر كرده و بسیاری از روغن ها ترکیبی از روغن های پایه نفتی و سنتتیك هستند. مثل همیشه توصیه این است كه به دفترچه ماشین مراجعه كنید نه گفته های دیگران.

آیا همه روغنها در فرایند عملیات روانکاری در موتور تولید لجن می کنند؟

بیشتر اوقات، روغن های بی كیفیت باعث تولید لجن می شوند، بنابراین از روغن های با كیفیت بالا استفاده نمایید كه می توانند آلودگی های موتور را به خوبی در خود بگیرند و تبدیل به لجن هم نشوند.

آیا سیاه شدن روغن موتور نشان‌دهنده زمان مناسب تعویض روغن است‌؟

این تصور که سیاه شدن روغن نشانه خراب شدن وعدم کیفیت آن است‌، صحیح نیست. اگر در دستگاه یا موتور خودرو، روغن پس از مدتی تغییر رنگ ندهد و اصطلاحا سیاه نشود‌، باید در اسرع وقت آن را تعویض کرد‌، زیرا سیاه شدن روغن به علت خاصیت پاک‌کنندگی دوده ناشی از احتراق و جذب ذرات معلق و ناخالصی روغن موتور است و در غیر این صورت‌، ذرات ناخالصی و دوده روی قطعات متحرک موتور رسوب کرده و ‌باعث جلوگیری از انتقال حرارت‌، ساییدگی زودرس قطعات‌، روغن‌سوزی‌، کاهش راندمان و توان موتور می‌شود‌

آیا می توان روغن های مختلف را با هم ترکیب کرد؟

خیر ... زیرا هر تولید کننده ای ممکن است از مواد خاصی به عنوان ضدخورندگی یا تمیز کننده یا ... استفاده کند. افزودنی های مختلف ممکن است با هم واکنش دهند و اثر هم را خنثی کرده و یا مواد زائدی تولید نمایند.

نقطه قطره ای شدن در گریس به چه معناست؟

این نقطه نمایانگر درجه حرارتی است که الیاف گریس به تدریج ذوب شده و گریس حالت نیمه جامد خود را از دست داده و با بالا رفتن درجه حرارت تبدیل به مایع می گردد.

آیا رنگ در کیفیت گریس اثر دارد؟

خیر - رنگ گریس ناشی از رنگ روغن پایه و مواد افزودنی بکار رفته در آن می باشد که در هر صورت به کیفیت محصول ارتباطی ندارد.

آیا امکان تغییر کالا پس از ثبت نهایی وجود دارد؟

خیر، پس از ثبت نهایی و صدور فاکتور، صرفا میتوانید نسبت به لغو سفارش اقدام کنید. برای تغییر سفارش، با لغو سفارش جاری و ایجاد سفارش جدید شما امکان دریافت مرسوله جدید خود را خواهید داشت.

از کجا بدانیم در موتور خود از چه شاخصه API استفاده کنیم؟ و آیا اسفاده از شاخصه بالاتر خطری دارد؟

معمولاً سازندگان خودرو، در دفترچه خودرو حداقل API مورد نیاز قطعات موتور را بر اساس جنس قطعات موتور، چگونگی طراحی موتور ، نوع سوخت و ...بیان می کنند؛و این بدین معنی است که مثلا اگر در دفترچه خودرو شاخص SL بیان شده باشد، شما نمی توانید از SJ یا SG یا کمتر در موتور استفاده کنید اما می توانید از شاخص های بالاتر استفاده کنید.البته اگر اتوموبیل شما دیزلی است بهتر است حتی المقدور از همان کیفیتی استفاده کنید که سازنده خودرو پیشنهاد می کند چرا که در برخی مواقع ممکن است استفاده از کیفیت بالاتر دذ موتور مشکلاتی ایجاد کند.